Hz. Ali, Allah mekandan münezzehdir, demiş midir?

Soru Detayı

- İmam Ali'den (r.a.) "el Farku beynel fırak" kitabında bir rivayet var, bu rivayette İmam Ali ALLAH'ın mekansız olarak olduğunu söylüyor.
- Bu naklin senedi var mı, eğer varsa senedi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Söz konusu kaynakta prensip olarak senetler zikredilmemektedir.

- Hz. Ali (ra)’nin ilgili sözü şöyledir:

“Allah arşı kendine bir mekân olsun diye değil, kudretinin büyüklüğünü göstermek için yarattı… Allah vardı, hiç bir mekân yoktu. O, şu anda da olduğu gibidir.” (Abdulkahir el-Bağdadi, el-Ferku beyne’l-firak, Beyrut, 1977, 1/321)

Ebû Hanife (ö. 150/767) de Allah’ın mekandan münezzeh olduğu, çünkü Allah Teala var iken mekan yoktu ve sonradan yaratılmıştır. Mekan, ancak sonradan olan şeyler için düşünülür. Dolayısıyla ezelde mekana ihtiyaç duymayan Allah’ın sonradan kendisine mekan edindiğini iddia etmenin doğru olmayacağını belirtir. (bk. Fıkhu’l-Ebsat, 57; Abdulvahap Öztürk, İmam-ı Âzam Ebû Hanife ve Eserleri, 94)

İmam Azam’ın bu görüşü Ehl-i sünnet mezheplerinin de görüşüdür.