Hz. Aişe'nin Hz. Ali hakkında hayırlı konuşmak istemediği doğru mudur?

Soru Detayı

- Buhari’deki tüm hadisler sahih mi?
- Buhari’de öyle hadisler var ki sahabi ve Aişe annemiz hakkında hadisler var.
Mesela: İbni Abbas: Aişe (r.a) Hz. Ali (r.a) hakkında hayırlı konuşmak istemez. (Buhari bu hadisi “es-Sahih”, 1,85-86, Kitabul’-Vudu, hadis 198-de...)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, Buhari'nin hadisleri sahihtir.

Hz. Aişe annemiz, Hz. Ali Efendimiz hakkında hayırlı konuşmaz, anlamındaki bilgi, Buhari'de yoktur. Verilen kaynak yanlıştır. İftira edilmektedir.

Siz de Buhari hadis kaynağının Vudu/Abdest bölümüne bakarak böyle bir bilginin orada olmadığını görebilirsiniz.

Bilgi için tıklayınız:

Buhari ve Müslim'de geçen hadislerin doğruluğu nedir?
Buhari, Müslim gibi sahih kabul edilen hadis kitaplarının, hiç değiştirilmeden bugüne kadar geldiğine nasıl kanaat getirebiliriz?
Hadislerin birçok raviden geçtiğini dikkate alırsak, hadislere neden güvenelim ve neden hadis inkarcılığı yapmayalım?