Hz. Âdem hangi gün yaratıldı?

Soru Detayı

- Hz. Âdem yaratılışın 6. günün de mi yaratılmıştır? Hadislerde böyle deniyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerîm’de Hz. Âdem’in hangi günde yaratıldığı belirtilmemektedir.

Ebu Hüreyre (ra) şöyle dedi: Bir gün Resulullah aleyhissalatü vesselam elimi tutarak şöyle buyurdu:

“Allah, toprağı cumartesi günü yarattı. Oradaki dağları pazar günü, ağaçları pazartesi günü, sevilmeyen şeyleri salı günü, nuru çarşamba günü yarattı. Hayvanları yeryüzüne perşembe günü yayıp dağıttı. Âdem’i yaratılanların sonuncusu olarak cuma gününün son saatlerinde, ikindiyle akşam arasında yarattı.” (Müslim, Münafıkin 27; bk. Ahmed İbni Hanbel, Müsned, 2/327)

Ayrıca hadislerde onun cuma günü yaratıldığı, o günde cennete konulduğu, yine cuma günü cennetten çıkarıldığı, aynı günde tövbesinin kabul edildiği ve yine bir cuma günü vefat ettiği haber verilmektedir. (bk. Ebu Davud, Salat, 207; Tirmizî, Cuma, 1; Müsned, 2/311)

Buna göre Hz. Âdem haftanın 7. ve son günü olan cuma günü yaratılmıştır.

Burada haftanın günleriyle, evrenin günlerinin farklı olduğuna dikkat çekmek gerekir.

Evrenin ve içindekilerin altı günde yaratıldığını bildiren ayet ve hadislerle kastedilen mana, haftanın günleri değildir; evrenin günleri yani devir ve dönemleridir.

Ayrıca haftanın günleri diye ifade edilen günler de aynı hafta içinde şeklinde anlaşılmamalıdır. Örneğin Hz. Âdem aleyhisselam hangi hafta yaratıldıysa o haftanın cuma gününde demektir.