Hz. Adem’in elinin değdiği yerden misk kokusu oluştu sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Geyik, Adem aleyhisselamın adını duyunca onu ziyarete gitti. Hazret-i Adem bundan çok memnun oldu ve sağ elini geyiğin sırtına koyarak kendisini taltif etti. Bu temastan dolayı geyiğin kuyruk tarafında bir misk kokusu meydana geldi. Arkadaşlarının yanına dönünce diğer geyikler “Bu güzel kokuyu nerden buldun?” dediler. O da keyfiyeti onlara anlattı. Bunun üzerine diğer geyikler de Hazret-i Adem’in yanına vardılar. Fakat onların vücudunda herhangi bir misk hasıl olmadı. Çünkü birinci geyiğin niyetinde ihlâs vardı. O hâlis bir kalp ile gitmişti. Diğer geyiklerde ise bu ihlâs yoktu.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bütün araştırmamıza rağmen, bakabildiğimiz kaynakların hiçbirinde böyle bir bilgi bulamadık.

Ayrıca, bu rivayetin doğruluğunu gösteren sahih kaynaklarda da bir bilgiye rastlayamadık.

Kanaatimizce bu rivayet -güya ihlası ders vermek için- kıssacıların kullandığı bir uydurmadır.