Hüccetü’l-İslam tam olarak ne demektir?

Soru Detayı

- İmam Gazzali’ye Hüccetü’l-İslam sıfatını kim vermiştir?
- Son dönemlerinde Tasavvuf görüşünden döndüğü söyleniyor. Bu doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İmam Gazali’ye "Huccetü’l-İslam" unvanını kimin verdiğine dair bir bilgiye rastlayamadık.

Ancak bu sıfatın ve daha başka güzel unvanların onun hayatında kendisine verildiği bilinmektedir. (bk. Zehebi, Siyeru Alami’n-Nübela, 14/268)

- Hüccetu’l-İslam kelimesi; “İslam dininin hak din olduğunun delili, İslâm’ın hak olduğunun ispatı; bütün güzellikler ve mükemmelliklerini İslam’dan alan bir kimse olarak, bu dinin doğruluğunun apaçık bir delili, bir hücceti, bir göstergesi olduğu” manasına gelir. Yani ilmiyle, ameliyle, ahlakıyla, aklıyla, kalbiyle, tutum ve davranışlarıyla, bütün hayatıyla “toplam kalite” değer ölçüleriyle, mensup olduğu İslam dininin hak bir din olduğunu gösteren kimseye verilen bir unvan.

- Kaynakların verdiği bilgiye göre, İmam Gazali hiçbir zaman tasavvufu bırakmamıştır. Bilakis, ömrünün son zamanlarında -dünya hayatından tamamen yüz çevirmiş- evine kapanmış, evinin yanında ilim talebeleri için bir medrese, tasavvuf ehli için de bir hangâh / tekye yaptırmış ve vefat edinceye kadar bu her iki ilim-marifet yuvasında hizmet vermeye devam etmiştir. (bk. Zehebi, Siyeru Âlami’n-Nübela, a.y.)