Kudüs'te bir halifelik olacağı doğru mu?

Soru Detayı

- Hadislere göre gelecekte Kudüs'te bir halifelik olacağı doğru mu?
- Peygamber (sav), hilafetin kurulacağı şehirleri sıralarken İstanbul'dan sonra Kudüs olacağını mı söylemiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda bazı rivayetler şöyledir:

a) Hz. Muaz b. Cebel anlatıyor, Hz. Peygamber (asm) (ahir zamandaki olaylarla ilgili olarak) şöyle buyurdu:

“Beytu’l-Makdisin imarını Yesrib’in harap olması takip eder. Yesrib’in (Medine’nin) harap olmasını, büyük savaş takip edecek. Bu büyük savaş (büyük etleşmeyi) İstanbul’un fethi takip edecektir. İstanbul’un fethinden sonra Deccal çıkacaktır...” (İbn Hanbel, h. no: 22023; Ebu Davud, h. no: 4294)

b) Aynı hadisi Hakim de rivayet etmiştir. Ve bunu Hz. Muaz’ın sözleri olarak nakletmiştir. Nitekim Zehebi de “Bu rivayet sahihtir, fakat mevkuftur.” diyerek, bu bilginin Hz. Muaz’ın sözü olduğuna işaret etmiştir. (bk. Hakim, no: 8297; Zehebi, Telhis, aynı yerde)

c) Sorudaki gibi “Kudüs’te hilafetin olacağına” dair bir hadis rivayetine rastlayamadık.

Öyle zannediyoruz, naklettiğimiz ve benzeri rivayetlerden yapılan yorumlarla bu hilafete dikkat çekilmiştir. Özellikle hadiste geçen “Beytu’l-Makdisin imarını” ifadesi bu konuda odak noktası olmuştur. Buna göre, ileride İslam hilafeti yeryüzüne hâkim olacak ve hilafet merkezi de Kudüs olacaktır, şeklinde anlaşılmış olabilir. Nitekim Arapça sitelerde buna benzer yorumlar yapılmıştır.

Hadislerde dikkat çekilen olayların kesin bir zamanını tayin etmek çok zordur. Çünkü “ahir zaman” veya “ileride” gibi ifadeler yaklaşık 15 asırlık bir dönemi kapsar. Bunların hangileri olmuş, hangileri olacak... bunu belirlemek öyle kolay olmasa gerektir...