"Çalışan ve şerha şerha yarılan eller muhteremdir. Allah bu muhterem elleri yakmayacaktır." anlamında bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir rivayete göre, Hz. Peygamber (asm) Tebuk savaşından dönerken Sa'd bin Muaz onu karşıladı ve tokalaştı. Peygamberimiz Muaz’ın elinde bir sertlik hissetti ve bunun sebebini sordu. Muaz, "Elimdeki sertlik bağımı, bahçemi, tarlamı çapalarken, ailemin geçimini temin için çalışırken oluştu." deyince, Peygamberimiz (asm) "Bu el cehennem ateşinin yakmayacağı bir eldir." diyerek Muaz’ın elini öptü. (bk. Hatip, Tarihu Bağdad, 7/354; İbnu’l-Cevzî, el-Mevduat, 3/31-32)

Hadis diye rivayet edilen bu bilgiler tamamen uydurmadır. Çünkü, Sa'd b. Muaz Tebuk savaşında hayatta değildir. Ayrıca ravilerden M. b.. Temim el-Firaybî hadis uydurmakla meşhur, yalancının tekidir. (bk.Hatip, a.y.)