"İyi bir amel, zikir ve güzel şey yaptığınızda, ben desem de demesem de onunla amel edin." anlamında bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda bir rivayet bulamadık. Ancak bunun manası müçtehitler için doğrudur. Müslümanlar da o müçtehitlerin uygun gördükleriyle amel ederler.

Nitekim, Hz. Peygamber  (asm) Muaz b. Cebel-i Yemen’e gönderirken, ona “Ne ile hükmedeceksin?" diye sormuş; Hz. Muaz da “Allah’ın kitabı ile, orada bulamazsam Resulullah’ın sünnetiyle, orada da bulamazsam kendi içtihadımla hükmederim (yani iyi gördüklerimle amel ederim)" demiş ve Hz. Peygamber de bunu tasvip buyurmuştur. (bk. Ebu Davud, Akdiye, 11)