Homoseksüelliği helal kabul edenlerin başına taş mı yağar?

Soru Detayı

- "Livata mübah sayılmadıkça, gökten taş yağmadıkça kıyamet kopmaz." mealinde bir hadis var mıdır?
- Bu hadis günümüzde bazı ülkelerde izin verilen eşcinsel evliliklere işaret ediyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis-i şerif şöyledir:

"Lut kavminin (livata-homoseksüellik) amelini mübah saymaları sebebi ile gökten (yıldızlarla) taş yağıp birtakım kavimlerin başları ezilmedikçe kıyamet kopmaz." (Deylemi, Firdevs, Beyrut, 1987, 5/227, no: 7692)

Bu rivayetin sıhhati konusunda bir bilgi bulamadık.

Sizin de dikkkat çektiğiniz gibi, bu hadis-i şerif günümüzde bazı ülkelerde izin verilen eşcinsel evliliklere işaret ediyor olabilir.

Kuran’da, Lut kavminin livatanın yaygınlık kazandığı ilk toplum olduğuna atıfla onların, bu çirkin fiili işlemeleri ve peygamberleri Hz. Lut’un kendilerini bu işten alıkoymaya yönelik uyarı ve öğütlerine kulak vermeyişleri sebebiyle helak edildiği anlatılır. (A‘râf 7/80-84; Hûd 11/78-83; Enbiyâ 21/74; Şuarâ 26/161-175; Neml 27/54; Ankebût 29/28-35)

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin hadislerinde de:
- Livata kınanmış ve bu fiili işleyen kimseye Allah’ın rahmet nazarıyla bakmayacağı bildirilerek (bk. Tirmizî, Rada, 12)
- Livata yapanların lanetlendiği ifade edilmiştir. (bk. Müsned, I, 317)

Resûl-i Ekrem (asm) ayrıca;
- “Ümmetim hakkında en çok korktuğum şey Lut kavminin davranışıdır.” demiş. (bk. İbn Mace, Hudud, 12)
- Ve erkeğin eşiyle anal ilişkide bulunmasını da “küçük livata” şeklinde nitelendirerek yasaklamıştır. (İbn Mâce, Nikah, 29; Ebû Davud, Nikah, 45)

Bir başka hadiste de "hemcinsleriyle ilişkide bulunan kadınlar ve erkekler, zina yapan kişiler" olarak ifade edilmiştir. (bk. Şevkânî, Neylü’l-evṭâr, VII, 131)

Kuran’da ve hadislerde yer alan ifadelerden hareketle İslam âlimleri, livatanın dünyevî cezayı da gerektiren haram bir fiil olduğu konusunda görüş birliğine varmışlardır. Hatta livatayı haramlık bakımından zinadan daha ağır bir fiil olarak kabul edenler de vardır.

Livatanın gerek din ve ahlak gerekse hukuk düzeni açısından günah, çirkin ve suç teşkil eden bir fiil olmasının yanı sıra, tıp otoriteleri de anal ilişkinin zedelenmeye ve yaralara yol açtığını, özellikle AIDS hastalığını meydana getiren virüsün, eşcinsel ilişkiler yoluyla açılan yaralardan kolayca vücuda girmek suretiyle hızlıca ürediğini ifade etmektedir.

Eşcinsel ilişki, modern refah toplumlarında çeşitli sebeplerle belli bir yaygınlaşma eğilimi gösterip bireysel özgürlük kapsamında telakki edilerek, sınırlı ölçüde hukuken korunsa ve tabii karşılansa bile, dinî ve ahlâkî öğretilerin yanı sıra günümüzde insanlığın ortak sağduyusu ve kamuoyu onu insanî değerlere ve insan haysiyetine aykırı çirkin bir davranış olarak görmeye devam etmekte, onunla mücadelede en etkili çare olarak da karşı cinsler arası tabii ve meşru ilişki önerilmektedir.

Eşcinsellik eğilim ve davranışı biyolojik ve psikolojik bozukluğun bir ürünü olması durumunda ise, tedavi edilmesi gereken bir hastalık sayılmaktadır.