Her insanın genlerinde peygamber olma potansiyeli var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hayır, her insanın genlerinde peygamber olma potansiyeli yoktur.

- Ayrıca, hiçbir gen Allah’ın iradesini devre bırakacak şekilde etkili değildir. Böyle inanmak küfürdür.

- Hiçbir gende bir kimsenin mutlaka veli olacağı veya deli olacağını zorla sağlayan bir potansiyel yoktur.

Bilindiği gibi, bulutların varlığı yağmurun alametidir. Ancak her buluttan mutlaka yağmur yağar diye bir şey yoktur.

Keza, kanserojen bir maddenin bedende olması bir kanser için bir potansiyel tehlike olabilir. Fakat hiç kimse kanserojen maddesini taşıyan her insan mutlaka kanser olur diyemez.

- Bunun gibi, insanlarda genetik olarak var olduğu söylenen iyilik veya kötülük yapma potansiyeli vardır. Bu, imtihanın da bir gereğidir. Fakat bu potansiyellerin hiçbirisi “zorunlu istikameti” gösteren bir unsur değildir.

Böyle olsaydı, insanın elinde özgür irade adına bir şey kalmazdı ve imtihan olmak abesle iştigal anlamına gelirdi.

Allah oyun oynamaktan milyar defa münezzehtir...