Sessiz ama zeki ve fazla boş konuşmayan insanlarla ilgili hadis var mıdır?

Soru Detayı

1) Sessiz ama zeki ve fazla boş konuşmayan insanlarla ilgili hadis var mıdır?
2) Hz. Muhammed (sav) çok mu az konuşurdu?
3) Ayrıca peygambere kişilik olarak benzeyen bir sahabe veya evliya var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

İnsanların konuşmalarıyla ilgili bazı hadisler şöyledir:

- İnsanları cehenneme sürükleyen kötülüklerin başında dillerin kopardığı ürünler (kötü sözler) olduğunu belirten Hz. Peygamber (asm) buyuruyor:

“Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse ya hayırlı / güzel, faydalı şeyler söylesin ya da sussun.” (Zevaid, 10/299)

- Hz. Muaz anlatıyor: Ben, “Ey Allah’ın Resulü! Biz konuştuklarımızdan ötürü da sorguya çekilecek miyiz?” diye sorunca, Hz. Peygamber (asm):

Annen yokluğuna yansın ey Muaz! İnsanları yüzüstü cehenneme sürükleyen, dillerinin ürettiklerinden başka bir şey midir!” (Tirmizi, h.no: 2616)

- Yine Hz. Muaz anlatıyor: Hz. Peygamber şöyle buyurdu:

“Sen sustuğun sürece selamettesin. Ne zaman konuşursan, işte o zaman ya lehinde veya aleyhinde (olan sözlerinin karşılığı) yazılır.” (bk. Mecmau’Zevaid, h.no: 18156)

“Allah’a ve ahiret gününe iman eden ya hayırlı / güzel şeyler söylesin yahut da sussun.” (Buhari, Rikak, h. no: 6120)

Cevap 2:

Hz. Cabir b. Semüre anlatıyor:

“Hz. Peygamber, uzun uzadıya susardı / susmayı tercih ederdi. Az gülerdi; sahabeleri yanında şiir okur, bazı şeyler konuşup gülerlerdi. O da bazen (onlara iştirak etmek için) tebessüm ederdi.” (Tirmizi, Şemail, h. no: 241)

Cevap 3.

- Bir rivayete göre, hem fiziki hem kişilik olarak Hz. Peygambere en çok Hz. Cafer-i Tayyar benziyormuş. (bk. Mecmau’z-Zevaid, h. no: 9055)

- Diğer bir rivayette Hz. Peygambere kişilikte en çok benzeyen Hz. Huzeyfe’dir. (bk. Kenzu’l-Ummal, h. no:37211)