Hz. Peygambere bütün kadınlarla evlenmek helal miydi?

Soru Detayı

- Böyle bir hadis var mı, hadis bu şekilde midir, bu hadisi metniyle beraber açıklar mısınız?
- Dünyadaki bütün kadınlarla evlenebilmek, vefat etmeden önce Muhammed Peygambere Allah tarafından helal mı kılınmış?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili rivayet şöyledir:

“Hz. Peygambere, ölümünden önce mahremi olan kadınlardan başka, tüm kadınlar helal kılınmıştır.” (Nesai, Nikah, 2; Tirmizi, Tefsiru Ahzab, 34, no: 3216; Darimi, Nikah, 44)

Nesai’deki hadisin metni ve tercümesi şöyledir:

 عَنْ عَائِشَةَ، قَالَتْ: «مَا تُوُفِّيَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ حَتَّى أَحَلَّ اللهُ لَهُ أَنْ يَتَزَوَّجَ مِنَ النِّسَاءِ مَا شَاءَ»

Hz. Aişe anlatıyor: “Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem vefat etmeden önce, Allah onun dilediği kadınlarla evlenmesini helal kıldı.” (Nesai, Nikah, 2, h.no: 5295).

Aslında ayetlerde geçtiği üzere, önce Hz. Peygamber (asm) Efendimize çok evliliğin serbest bırakılmış, daha sonra ise mevcut hanımlarının dışında evlenmesine yasak getirilmiştir.

Sonradan böyle bir serbestiyetin tekrar tanınması, her şeyden önce Allah’ın insanlara bir dersidir ki, Hz. Muhammed hak peygamberdir, onun elinde hiçbir şey yoktur. O yalnız ilahi vahye tabidir ve yalnız Allah’ın emir ve yasaklarına göre hareket eder.