Hayvanları, şeytanı ve cinleri gıybet etsek bunlardan dolayı haklarına girer miyiz?

Soru Detayı

- Veya hangilerinin haklarına gireriz?.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kaynaklarda bu konuyla ilgili bir bilgiye rastlayamadık.

- Bununla beraber İslam’ın genel prensipleri çerçevesinde bir değerlendirme gerekirse, şunu söylemek mümkündür:

- Şeytanın gıybeti olmaz. Çünkü, İslam’da “fasık-ı mütecahir” olan (açıktan günah işlemekten utanmayan) kimsenin gıybeti, “gıybet” sayılmaz. Şeytan bu hükme daha layıktır.

- Hayvanların da gıybeti olmaz. Çünkü, “gıybet”, gıybet edilen kimsenin gıyabında -duyması halinde onu üzen- bir sözün kullanılmasıdır. Hayvanın böyle bir üzüntüsü söz konusu değildir.

Ancak, bir hayvanın aleyhinde konuşmak, onu kötülemek anlamına gelir. Allah’ın birer sanat tablosu olan hayvanları kötülemek bu sanat cihetine de dokunduğu için, bu açıdan hayvanların aleyhinde lüzumsuz, faydasız bir şekilde konuşmak doğru olmayabilir.

Ayrıca, hayvanların aleyhinde konuşmak, onlara karşı olması gereken şefkat ve acıma hissini de kaybettirdiği için bir sorumluluk getirebilir.

- Cinler, imtihana tabi tutulan şuurlu varlık olmaları bakımından insan gibidir. Genel olarak -isim vermeden, dinleyenler tanımyacak şekilde- insanların aleyhinde konuşmak da gıybete girmez. Keza, hakkında konuşulan kimse o mecliste tanınmıyorsa, bu da gıybet sayılmayabilir.

Ayrıca, gıybetin caiz olduğu bilinen 5-6 yer vardır.

İşte bu konularda cinleri de insanlar gibi düşünebiliriz...

İlave bilgi i.in tıklayınız:

Gıybet nedir, hangi konularda gıybet haram olmaz?