Haram işleyeni ikiye mi ayırmak gerekir?

Soru Detayı

- İki haramı aynı anda işleyen birini görürseniz onu kılıçla ikiye ayırın sözü hadis mi?
- Hadis ise ne demektir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ne bir hadis ne de bir kelam-ı kibar olarak bu sözün kaynağına rastlayamadık.

Böyle bir ceza İslam’ın ruhuna da aykırıdır. Zira İslam’da “HADD” olarak bilinen bazı suçların cezası dışında öldürmek diye bir şey yoktur.

Mesela, bir insan aynı anda “kumar oynasa ve içki içse veya aynı anda bir tavuk ve bir hindi çalsa veya aynı anda bir kibrit çalsa ve yalan söylese” buna sorudaki gibi bir cezanın verilmesi ne aklen ne dinen ne de vicdanen söz konusu değildir.