Kırk yıl günah işleyeni Allah gizlemiş mi?

Tarih: 16.05.2024 - 13:01 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Bir videoda şöyle bir rivayete rastladım, bu rivayet sahi mi? Bu konudaki fikriniz nedir? Bu rivayette geçen bilgileri nasıl anlamalıyız?
- Allah (c.c.), Hz. Musa’ya “kavminde 40 yıldır bana isyan eden biri var, o aranızdan çıkmadıkça yağmur yağdırmayacağım. Kavmini bir yerde topla ve onlara tebliğ et” diyor ve Hz. Musa (a.s.) kavmine “Ey Allah’a 40 yıldır isyan eden, çık aramızdan” diye tebliğ ediyor. Herkes birbirine bakıyor ve kimse hareket etmiyor Hz. Musa tekrarlayınca o adam bu sözün kendisine söylenildiğini anlıyor ve elbisesiyle başını örtüp “Ey Rabbim ben 40 yıl günah işledim ama sen gizledin, bugün mü beni ifşa edeceksin? Allah’ım bütün günahlarıma tövbe ediyorum, yağmurunu yağdır ve benim bu günahlarımı ifşa etme” diyor ve o an yağmur yağmaya başlıyor. Bunu gören Hz. Musa “Ey Rabbim! Yağmuru verdin ama o kişi ortaya çıkmadı.” diyor. Allah (c.c.) “Ya Musa! Kimin için yağmuru kestiysem, onun için yağmuru yağdırdım.” Bunu üzerine Hz. Musa diyor ki “Rabbim o kişi kimdir onu görmek istiyorum.” Allah (c.c.) diyor ki “Günah işlerken onu gizledim, tövbe ettikten sonra mı onu ifşa edeceğim?”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah dilerse kırk yıl da yüz yıl da günahkâr bir kulunu gizler.

Ancak, soruda geçen Hz. Musa ve isyankâr kişi hikâyesi, sahih kaynaklarda geçmediği gibi, bu bilgiyi nakleden İbn Kudame, hiçbir senet ve kaynak vermeden "rivayete edilir ki" diyerek nakletmiştir. (Kitabü’t-tevvabin, s. 55-56)

İsrailiyat bilgilerinden olduğu söylenebilir.

Ayrıca bazı araştırmacılar bunun tamamen uydurma olduğunu söylemiştir. (bk. ed-Dureru’s-seniye ve İslam Web sitesi)

Not:

Dünyada binlerce insanın suçlarının açığa çıkarılması ve kıyamet günü de binlerce insanın suçlarının insanların arasında açıkça ifşa edilmesi birçok hadis rivayetlerinde vardır. Bunların varlığı da bu kıssanın aslı-astarının olmadığının delili sayılabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun