Hafızlık yaparken sallanmak günah mı?

Tarih: 28.03.2024 - 15:52 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Bazı kimseler, “Herhangi biriniz namaza durduğunda her tarafı sakin olsun, Yahudiler gibi sallanmasın. Zira namazda her tarafın sükûnet içinde olması, namazın tamamındandır.” anlamında bir hadis-i şerif olduğunu söyleyerek Kuran okurken ve hafızlık yaparken sallanmanın da yahudilere benzemek olduğunu söylüyor, doğru mu?
- Kuran okuyanlar ve hafızlık yapanlar fıtri olarak sallanıyor, daha iyi konsantre oluyorlar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hafızlık yaparken sallanmak günah değildir.

Bir ayette "Onlar ki, namazlarında huşu içindedirler." (Müminun, 23/2) buyurulur.

Huşu, Allah’ın huzurunda durmakta olduğunun farkında olup hem kalp, akıl, hissiyatı gibi -Allah’ın azameti karşısında korku ve takvayı ifade eden- manevi donanımları hem de -el, kol, baş, ayak gibi ilahi huzurun adabına uygun hareket etmeyi ifade eden- maddi organlarıyla sükunet içinde bulunup adab-ı edeple namaz kılmak demektir.

Nitekim Müfessir Alusi’nin Hakim-i Trimizi’den naklettiği bir rivayete göre, Peygamber Efendimizi (asm) şöyle buyurmuştur:

“Herhangi biriniz namaza durduğunda her tarafı sakin olsun, Yahudiler gibi sağa-sola sallanmasın. Zira namazda azaların sükuneti namazın tamamındandır.” (Alusî, Tefsir, 9/207; Ayrıca bk. Hakim-i Tirmizi, Nevadirul’usul, 2/171-172)

Aslında ta baştan söylemek gereken şudur:

Bu hadis -sahih olmak şartıyla- namazın içerisindeki huşu ve sükuna işaret etmektedir. Hafızların durumu ise, namazla ilgili değil, namazın dışında bir hâldir. Kişilerin samimiyetlerine göre değerlendirilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun