Gusül Allah rızası için mi olmalı?

Soru Detayı

- Şafii mezhebine göre cünüplükten dolayı gusül abdesti almamız gerektiğinde niyet ederken niyetimiz Allah rızası için mi olmalı sadece cünüplükten kurtulmak için niyetlenmek yeterli olur mu?
- Ve Şafiilere göre cünüplükten dolayı gusül abdesti almak istediğimizde niyet getirmemiz gereken yerde yani suyun vücuda ilk değdiği yerde Allah rızası için gusül abdesti almaya karar verip gusle başlarsak kalben niyet etmiş olur muyuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Her dini görevde olduğu gibi gusülde de Allah’ın rızası esas olmalıdır. Çünkü bütün dini vecibeler Allah’ın emri olduğu için yapılır; gusül de Onun emridir.

Namazı Allah için kıldığımız gibi, guslü de abdesti de Allah için alırız. Bunun için niyet alırken “Allah rızası için” demek şart değildir. Çünkü kişi, bu işi zaten Allah rızası için yapıyor; kalbinden bunu düşünmesi yeterlidir.

- Şafii mezhebinde gusül niyeti alırken “Allah rızası...” ifadesini kullanmak şart değildir. Sadece “Niyet ettim gusül abdestini almaya.” demek yeterlidir. (bk. Ebu İshak eş-Şirazi, el-Muhezzeb, 1/35)

- Şafii mezhebinde de niyet kalp iledir. Fakat dil ile de söylenmesi daha güzeldir.

Buna göre, bir insan dil ile söylemezse bile, yalnız kalbiyle “Niyet ettim boy abdesti almaya.” demesi yeterlidir. (Nevevi, el-mecmu, 1/316)

- Şafiilerde, “niyet getirmemiz gereken yerde yani suyun vücuda ilk değdiği yerde (Allah rızası için) gusül abdesti almaya karar verip gusle başlarsak, kalben niyet etmiş oluruz.” (bk. Nevevi, a.e, 1/321)