Gusül abdestinde niyet hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
Cünüp olan bir kadın temizlenmeden adet görürse bir defa abdest alması yeterli denilmiş. Ama abdeste niyet ettiğinde ne diye niyet edecek? Cünüplükten temizlenmeye mi adet halinden temizlenmeye mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Adet hali de cünüplük olduğu için, cünüp bir kadın gusül almadan adet hali başlarsa gusül almasına gerek kalmaz. Yalnızca adet hali son bulunca gusül alır.

Hanefi mezhebinde gusül abdestinde niyet şart değildir. Niyet ederken "Niyet ettim gusül abdesti almaya." demeniz yeterli olur. Cünüplükten çıkmaya veya adet halinden temizlenmeye demenize gerek yoktur. Bununla birlikte her ikisini de diyebilirsiniz.