Ağzında diş dogusu veya kaplama olan kişi, abdeste nasıl niyet eder?

Soru Detayı
Ağzımda 2 kaplama 4 tane dolgu dişim var. Geçenlerde ağızda kaplama veya dolgu var ise , niyeti; niyet ettim ALLAH rızası için abdest almaya uydum Maliki (yanlış hatırlamıyorsam) mezhebine diye niyet edersem kaplama altında kalıpta ıslanmayan diş için abdestin olduğunu, aksi takdirde abdestsiz namaz kılmış olduğumu söylediler. Bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz memnun olurum.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şu veya bu mezhebe göre diye bir niyet gereksizdir. Hanefi mezhebine göre de dolgu ve kaplama abdeste ve gusle mani değildir.

"Niyet ettim abdest almaya." deyip abdestinizi alırsınız. Her hangi bir ilave gereksizdir.