İki dakikada gusül abdesti nasıl alınır?

Soru Detayı

- İki dakikada kısaca gusül abdesti nasıl alınır; anlatır mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimse sünnet ve adabına uymadan sadece farzını yerine getirerek gusül abdesti almak isterse, ağza ve burna birer defa su verip bütün bedenini bir defa yıkaması veya denize, nehire bir defa girip çıkması yeterli olur.

Acil durumlarda bu yol tercih edilebilir. Hatta bazen bunu tercih etmek gerekebilir.

Ancak zaman, ortam ve mekan müsaitse, sünnet ve adabına da riayet ederek gusül abdesti alınması daha iyi olur.

Guslün sünnetleri de özetle şöyledir:

- Cünüplükten dolayı yıkanmaya niyet etmek,
- Besmele ile başlamak,
- Elleri üç kere yıkamak,
- Avret yerlerini ve varsa bedenindeki pisliği yıkamak,
- Namaz abdesti gibi abdest almak,
- Parmaklarla saçları tarar gibi yaparak suyun saç köklerine ulaşmasını sağlamak,
- Önce sağ omuza, sonra da sol omuza su döküp bütün bedeni ovalamak,
- Her organı üç kere yıkamak ve gusül esnasında bu sıraya riayet etmek.