Göklerde neler var ve gökler ile yer arasındaki şeyler nelerdir?

Soru Detayı

- Taha, 20/6:
“Göklerde, yerde ve ikisi arasında bulunan şeyler ile toprağın altında olanlar hep O'nundur.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu ayet, âlimler tarafından birbirine yakın manalarla yorumlanmıştır:

a) Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah’ın mülküdür. Ondan başka mülk sahibi yoktur.

b) Göklerin yerin ve ikisi arasındaki atmosferin, rüzgarların, uçan kuşların, yağmurların, bulutların, yıldızların, gök cisimlerinin, yeryüzündeki her türlü bitki, ağaç, meyve ve ürünlerin, toprak altındaki suların, gazların, çekirdeklerin, habbelerin vs. yaratıcısı, maliki, idarecisi, yöneticisi, bitiricisi, yalnız Allah’tır. (krş. Maverdi, ilgili ayetin tefsiri)

c) Bunlara yakın bir manası da şudur:

Göklerin binasında kullanılan bütün semavi malzemeler, orada yer alan bütün varlıklar, yeryüzünde inşa edilmiş bütün ürünler, gök ile yer arasında var olan atmosfer tabakaları, bütün ışıklar, rüzgarlar, bulutlar, yağmurlar, karlar, dolular, oksijen, hidrojen, azot gazları, toprak altında var olan bütün sular, yerine yedi tabakasının altında bulunan kayalıklar, canlı ve cansız varlıklar, madenler, çekirdekler, taneler vs. hepsi Allah’ın ilim, hikmet, kudret ve iradesiyle tanzim edilmiş, başka hiçbir varlığın müdahalesi söz konusu değildir. (krş. Taberi,  İbn Kesir, Mahasinu’t-tevil, ilgili yer)

d) Bütün evren rahman olan Allah'ın hükümranlığı altında olduğuna göre, varlıklar alemi onun merhametiyle kuşatılmış demektir, her varlık fark etse de fark etmese de onun rahmetinden payına düşeni almaktadır.

e) Göklerde, yeryüzünde ve ikisi arasında bulunan her şeyin Allah'a ait olduğu birçok ayette ifade edilmiştir. Kuran'ın sadece bu ayetinde, belirtilenlerin yanı sıra toprağın altındakilerin de ona ait ol­duğu bildirilmiştir.

Müfessirler genellikle bu ifadeyi yerin yedi kat altındakiler şeklinde açıklamışlardır; bu yaklaşıma göre insan için genellikle merak konusu olan bir alana işaret edilmiş olur.

Ayette bu unsura özel olarak yer verilmesiyle, hiçbir şeyin Cenab-ı Hakk'ın mutlak egemenliği dışında düşünülemeyeceğine dikkat çekildiği açıktır.