"Gece namaz kılma niyeti ile uyur ve kalkamazsa namaz kılmış gibi sevap kazanır." sözü hadis midir?

Tarih: 23.05.2012 - 00:16 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aişe (r.anha)’dan haber verildiğine göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

“Gece namazını devamlı kılan bir kimseye; uyanamadığı zamanda da alacağı sevap aynen yazılır. Onun o geceki uykusu kendisine verilmiş bir sadakadır.” (Müslim, Salatül Müsafirin: 28; Ebû Davud, Salat: 309)

Aişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Devamlı gece namazı kılan bir kimse bazen uyuyakalıp bu namazı kılamaz ise, onun o geceki uykusu aziz ve celil olan Allah’ın o kimseye verdiği bir sadakasıdır. Namazından kazanacağı sevap o kimseye o günlerde de mutlaka yazılır.” (Ebû Davud, Salat: 309; Müslim, Salatül Müsafirin: 28)

Ebu’d Derda (r.a), Rasûlullah (s.a.v)’in şöyle buyurduğunu naklediyor:

“Gece namazını kılmak üzere niyetlenip yatan kimse sabaha kadar uyanamaz ise, niyetine göre sevap kazanır. Onun uykusu Aziz ve Celil olan Rabbinin ona bir ikram ve sadakasıdır.” (Tirmizî, Salat: 327; İbn Mâce, İkametü’s Salat: 177)

Bu hadisler daha birçok hadis kitaplarında sahih olarak zikredilmiştir.(bk. Nesâî, Kıyamu'l Leyl 61; Muvatta, Salâtu'l-leyl 1)

"Mü'minin niyeti amelinden daha hayırlıdır."(bk. Mecmuu'z-Zevaid, I, 61)

hadisi gereğince, bir Müslüman bir amelinde devam eder de elinde olmayan nedenlerden dolayı zaman zaman yapamazsa, Rahmeti ilahi nezdinde onu yapmış gibi sevap kazanır. 

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 5.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun