Gayrimüslim yöneticiye itaat nasıl olur?

Soru Detayı

- Kafir yöneticiye bağlı kalınması konusunda mezheplerin hükümleri nelerdir?
- Mesela diyelim ki sistemi değiştiremiyoruz, gayrimüslim bir yöneticiye ve onun sistemine bağlılık yemini edersek bizi üst makamlara getirecek ve iş verecek bu sayede müminlere faydamız olacak. Buna nasıl bakılır?
- Ayrıca yönetime Müslüman getirme ihtimali yoksa kafir diye isyan mı edilir (Avrupa, Amerika gibi) yoksa kafir bile olsa emre itaat edin diyen olmuş mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İsteyerek, kalben de olsa itiraz etmeden, benimseyerek kâfire ve fasıka (Allah’ın emirlerine aykırı davranan, ameli bozuk  mümine) itaat edilmez.

Açıktan itiraz, karşı çıkmak, isyan etmek, değiştirmeye kalkışmak fayda vermeyecekse, aksine zararlı olacak, uzun vadede uygun yöntemlerle durumun ıslahını da geciktirecekse (kazanımları boşa harcanmaya sebep olacaksa) takıyye caiz olur.

Takıyye, içten benimsemeden dıştan zaruret ölçüsünde itaat etmektir. Âl-i İmran suresinin 28. ayetinde Allah Teâlâ buna izin veriyor.