Ateist yöneticiye isyan edenlerle savaşmak caiz mi?

Soru Detayı

- Ülkemizin yöneticisi olan kişi ülkede ateizm propagandası yaparsa ve bunun üzerine ülkedeki Müslüman azınlıklardan biri (Kürt, Türk, Arap vs.) bir bağımsızlık isyanı çıkarırsa, ülkemizin birliğini korumak için ülkemizin ordusuna katılıp o isyancılarla savaşmak caiz midir?
- Savaşırsak kafir mi oluruz?
- Ve o isyancıları sevmemek küfür müdür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yanlış yerlere çekilmesin diye bir örnek üzerinden cevap verelim:

Çin devleti, Uygur Müslümanlara zulmediyor, onları Çinlileştirmek ve dinden çıkarmak için her yolu deniyor. Bu yüzden Müslümanlar zaman zaman isyan ettiler, büyük kayıplar verme pahasına bu zulümden kurtulmak istediler.

Böyle bir isyanı bastırmak için Çin devletinin emniyet güçlerine katılmak ve Müslümanlara karşı savaşmak büyük günahtır.

Bunu yapanların kafir olduklarına hükmetmek için onların da durum ve niyetlerini bilmemiz gerekir. Genel olarak kafir olurlar diyemeyiz.

Not: Eğer yönetici kafirliğini açıkça ilan ediyorsa, Müslüman kişi ona biatın bozacak, bunu açıkça söylemek mümkünse açıktan, değilse gizliden yapacak.

bk. Bacuri, Tuhfetü’l-mürid şerhu cevhereti’t-tevhid, s. 201.