Ferşi farklılıklar nasıl öğrenildi?

Soru Detayı

- Kıraatteki tüm ferşi farklılıkların imamlara hangi hocalar tarafından öğretildiği bilgisi var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kıraatlerde kıraat tercihleri ile ön plana çıkan ve kendi ismiyle ekol hâline gelen kıraat imamlarının her birinin okudukları hocaların isimlerinin yer aldığı senetler vardır.

Bu imamlar eğer yetişmişlerse sahabeden, yetişmemişlerse sahabeden okumuş tabiun hocalardan kıraat almışlardır.

Senetlerin yani imamların hocalarının tamamının ismini burada zikretmek imkân dâhilinde olmadığı için, bu hususta meraklıların kıraat kaynaklarına başvurması iyi olur.

Bunun için klasik kaynaklardan İbn Mücahid'in Kitabu's-seb'a isimli eserine veya günümüzde bu hususta çalışılmış birçok bilimsel kaynağa müracaat edilebilir.