Hafs ve Verş Kur'anları arasında anlamı değiştiren farklar var mı?

Soru Detayı

- Hafs ve Warsh Kur'anları arasında anlamı da değiştiren farklar olduğu konusuna cevap verir misiniz?
- Burada kıraat farkı olabilir. Ama anlamı değişiyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle "Hafs ve Verş Kur'anları" ifadesi yanlış bir kullanımdır. Bu ifade ayrı ayrı Kur'anların var olduğu hissini veren sevimsiz bir kullanım biçimidir.

Kur'an tektir ve o Kur'an’ın farklı seslendirme ve okuma biçimleri vardır. Hafs ve Verş de bunlardan iki tanesidir.

Bugün pratikleri olan bu okumalar arasındaki farkların çoğu seslendirme farkıdır. Yani bir kelimenin farklı biçimlerde telaffuz edilmesidir.

Bununla birlikte kıraat terminolojisinde Ferşi okumalar dediğimiz gramatik farklılıklar vardır ki, bu okumalar arasında anlam farklılığı söz konusu olabilir.

Bu anlam farklılığı da bir tezat veya Kur'an’ın / İslam'ın temel öğretilerine ters anlam farklılıkları değildir. Ayetin bağlamına uygun anlam çeşitliliğidir, zenginliğidir. Zaten bu tür okumalar oldukça sınırlıdır.