Farklı fiil çekimleri, ayetlerin anlamını değiştirir mi?

Soru Detayı

- Ahruflardaki faklı fiil çekimleri, bazı ayetlerin anlamlarını değiştirmekte midir?
- 2:184. ayet-i kerimesi, Allah’ın emrinde Hafs ve Verşler’de farklılık vardır. Biri fakir adam (tekil çoğul) diyor, diğeri fakir bir kişi (tarafsız tekil) diyor.
- Lütfen bana yardım edin, çünkü bu soru İslam hakkındaki son şüphemdir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Burada söz konusu kelimeyi sadece Nafi'nin Verş rivayeti değil İbn Kesir de çoğul olarak okuyor. Diğerleri ise tekil olarak okuyor.

Bu ve benzeri farklılıklar gramatik farklılıklar dediğimiz kıraat farklılıklarıdır. Bunların tamamı Kur'an içinde mana zenginliği oluşturmakta ve bu okumalar Kur'an'ın diğer ayetleri gibi nakledilmiş ve günümüze kadar hiçbir değişime uğramadan hem şifahi olarak hem de kitabi olarak gelmiştir.

Bu tür okumalarla ilgili hem gelenekte hem de modern dönemde sayısız çalışma yapılmış ve akademik anlamda incelemeye tabi tutulmuştur.

Burada Kur'an orijinalliği ve otantikliği ile alakalı zerre kadar bir şüpheye mahal yoktur. Bunların hem tarihsel hem de epistemolojik değeri bahsedildiği gibi hem klasik çalışmalarda hem günümüzde Batı dahil olmak üzere birçok akademik eserde incelemeye tabi tutulmuştur...