Fatiha'dan sonra amin kelimesini sure ile birleştirebilir miyiz?

Soru Detayı

- Fatihadan sonra denen amin kelimesini zammı sure ile birleştirebilir miyiz?
- Örneğin “âminel kâria mel kâria” şeklinde böyle yaparsak namaz bozulur mu?
- Veya bir sakıncası var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Uygun olanı âmin deyip durmak, sonra gereken yerde besmele çekerek, gerekmeyen yerde doğrudan sureyi veya ayeti okumaktır.

Böyle yapılmaz da örnekte olduğu gibi birleştirilirse günah olmaz, ama Peygamberimiz (asm)'den böyle bir okuma şeklinin nakledildiğini bilmiyoruz.

Uygulama genellikle birleştirme şeklinde olmamıştır.