Fasid nikahla evlenmiş olanlar ne yapmalı?

Soru Detayı

- Fasid nikahla evlenmiş çift; yıllar sonra nikahın fasid olduğunu öğrenince neler yapmalılar?
- Boşanmalılar mı?
- Nikah mı kıymalılar?
- Çocukları varsa ne olur?
- Yıllarca ilişkileri zina mı?
- Tövbe yeterli mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nikahın fesadının hangi sebepten (noksandan) vaki olduğunu bilmemiz gerekir.

Mesela, bir mezhebe göre fasid olan bir akit başka mezhebe göre sahih ise bu nikah sahih sayılır. İlişkileri zina değildir. Çocuklarının nesebi sahihtir.

İcma ile fasid / batıl olan bir nikah ise, mesela evli bir kadınla nikahlanmışsa nikahları yoktur. Çocuklarının nesebi sahih değildir. Ceza görürler ve günahlarına tövbe etmeleri gerekir.