"Benim hayatım sizin için hayırlıdır... ölümüm de sizin için hayırlıdır..." hadisi sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Benim hayatım sizin için hayırlıdır; çünkü siz onunla doğrudan konuşabiliyorsunuz, o da (sorularınıza cevap vermek, bilmediğiniz yeni problemlerinizi çözmek için) sizinle konuşuyor. Ölümüm de sizin için hayırlıdır; çünkü amelleriniz bana arzedilir; iyi, güzel amellerinizi gördüğümde Allah’a hamd ederim. Kötü amellerinizi gördüğümde ise, Allah’tan bağışlanmanızı isterim.”(Aclunî, 1/368).

Nureddin Heysemi, bu hadisi Bezzar’ın rivayet ettiğini ve senedinde yer alan ravilerin sahih olduğunu belirtmiştir. (bk. Mecmeu’z-Zevaid, 9/24)