Faiz borcuna giren, Allah’tan nasıl yardım istemeli?

Soru Detayı

- Bir insan kredi borcuna girmişse. Allah'tan nasıl yardım istemeli?
 - Bu Allah'tan gelen bir musibet midir nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faiz konusu İslam’ın en fazla üstünde durduğu haramlardan biridir. Hatta faizin haram kılındığı ayetlerde bunu bile bile faizli iş yapmaya almaya / vermeye devam eden kişiye Allah ve Resulünün kendisine savaş açacağını belirtmekte ve bu hâl üzere ölürse de -ayeti yalanlamış olmasından dolayı- devamlı cehennemde kalacağı ifade edilmektedir. (bk. Bakara 2/275-279)

Peki, bunu bile bile bir Müslüman nasıl olur da -sebep ne olursa olsun- faiz alır veya verir? İmanı tam olan, dinini en azından ilmihal seviyesinde bilen bir Müslüman bunu yapamaz.

Peki, ama nasıl oluyor da bir Müslüman faize bulaşıyor?

Bunun tek cevabı var; o da gaflet ve nefse de vesvese vererek, bunu çok iyi kullanan şeytan. Zaten içinde yaşadığımız dünya da tamamen faizli sömürü düzenine dayanan bir ortam… Biraz da gaflet olunca bir bakmışız dediğiniz gibi kredi borcuna girmişiz.

Peki, böyle bir duruma düşmüşsek ne yapacağız?

Evvela, tövbe istiğfar edip bir daha böyle bir gaflete düşmeyeceğimize dair Rabbimize söz vereceğiz ve ondan yardım isteyeceğiz; samimi isek Rabbimiz inşallah beklemediğimiz bir anda beklemediğimiz bir yerden bir imkân nasip edecektir.

Akabinde;

- Bu kredi borcunun tamamını veya bir kısmını ödeyecek, menkul, kıymetli maden ve/veya nakitimiz varsa (veya oluştuğunda) hemen bunu kapatacağız.

- Bunu yapamıyorsak, faizsiz borç alabileceğimiz birisinden borç alıp kapatacağız.

- Bunu da yapamıyorsak taksitler geldikçe ödeyeceğiz ve bu illetten inşallah kurtulacağız.

Şunu da sakın unutmayalım ki Allah’ın yardımı ile bu borcu kapattıktan sonra, imtihan gereği, zehirli bal gibi kağıt üstünde çok cazip ve karlı gibi görünen faizli işlerle imtihan edileceğiz. Buralarda çok dikkatli olup, Rabbimize verdiğimiz sözümüzü ve tövbemizi hatırlamamız lazım.