Evli bir erkek, evinin anahtarını, bir akrabasına verebilir mi?

Soru Detayı

- Bir erkek, oturduğu evinin anahtarını anne babası ya da kız kardeşine vermek istese, hanımının, vermek istemiyorum demeye hakkı var mı?
- Veya hanımına rağmen, erkeğin anahtarı verme hakkı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evli bir erkek, eşinin nafakasını sağlamakla yükümlüdür. Bu nafakaya, eşinin ve kendisinin durumuna uygun bir mesken temini de dahildir.

Kadın istemedikçe kocasının, evde, eşler ve çocuklardan başkasını oturtma hakkı yoktur.

Yakınlarına da olsa anahtar vermek, kadının mahremhanesini onlara açmak demektir ve bu kadını rahatsız eder, bu yüzden o istemedikçe caiz olmaz.