Hata mesajı

  • Notice: include() (/home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/sites/all/modules/CUSTOM/sayfalar/theme/cok_merak_edilenler_sayfasi.tpl.php dosyasının 31 satırı) içinde Undefined index: und.
  • Notice: include() (/home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/sites/all/modules/CUSTOM/sayfalar/theme/cok_merak_edilenler_sayfasi.tpl.php dosyasının 66 satırı) içinde Undefined index: und.

Ailede İletişim konusunda en çok merak edilenler

1 Eşim fazla konuşmuyor, ne yapmalıyım?

Her bir insan bir alemdir. Allah hiçbir şeyi iki kez yaratmıyor. Parmak izlerimiz bile farklıdır.

Diğer yandan, Allah, dünya hayatını bir imtihan gereği olarak yarattığı için, kimini zengin, kimini fakir, kimini sağlam, kimini engelli, kimini güzel, kimini daha farklı, kimini sosyal ve hareketli, kimini ise içine dönük yaratmıştır. Birinde olan özellik ve güzellik diğerinde olmayabilir.

Bizler de bu farklılıklar içinde imtihan ediliyoruz.

Bir insanın fıtratı ile oynanmaz. Zira o hâl onun orijinal yapısıdır. Bozulursa, sorunlar çıkar. Orijinal şeyler olduğu gibi kabul edilmeli ve ondan öylece istifade edilmelidir.

Eşinizin güzel taraflarına odaklanın ve şükredin Rabbinize. Şükür nimeti ziyadeleştirir. Eşinizi olduğu gibi kabul edin ve öylece mutlu olmanın yolunu arayın. Orijinal olan yaratılışını bozarsanız, eski hâlini arar duruma gelebilirsiniz.

Kimi eşinin çok konuştuğundan şikayet ederken, kimi ise hiç konuşmamasından şikayet ediyor. Olması gereken ise, herkesi yaratılışı ile olduğu gibi kabul etmek ve ona göre bir ilişki kurmaktır.

Kış mevsimi gelince, ona göre giyiniyoruz; yaz mevsimi gelince de kıyafeti değiştiriyoruz. Hiç kimse mevsimi değiştirmeyi düşünmüyor. Zira mevsimi değiştirmeye çalışmak boş bir çabadır. Yapılması gereken şey, mevsime göre tedbir almaktır, kendi kıyafetimizi değiştirmektir.

Eşlerimizin huylarını değiştirmeye çalışmak, mevsim ile oynamak gibi boş ve neticesiz bir çabadır.

Olması gereken şey, onu (eşinizi) olduğu gibi kabul edip, ona göre tavır geliştirmektir.