Evham - takıntı durumlarından nasıl kurtulurum? (Obsesyon - kompulsif)

Soru Detayı

- Benim bulaşma / obsesyon rahatsızlığım var. Bundan bir sene once üç yaşındaki yeğenim bize geldi. Kanepeye idrar kaçırdı. Defalarca temizledim, ama yine de ben o günden beri idrarın hâlâ az da olsa orda kalıntısının kaldığı şüphesi ile yaşıyorum ve bundan çok rahatsızım. Oraya oturduğum zaman hâlâ idrar mikrobunun yaşadığı hissi oluyor. Oraya oturunca üzerimi değiştirmeden namaz kılamıyorum.
- Acaba idrar mikrobu yaşıyor mudur ya da temizlenmiş midir?
- İdrar temizlenmese bile kendi kendine kaybolur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Obsesyonunuz kompulsif bir yapı kazanmış... Yani davranış boyutunda bir tür tedbir ile obsesyonunuzun sizde meydana getirdiği gerginlikten kurtulmaya çalışıyorsunuz...

Öncelikle sizi tatmin edecekse şunu söyleyelim;

Orada mikrop falan kalmamıştır... Veya o oranda bir mikrop olmayan yer yok zaten...

İkinci olarak; bu kadar hassasiyeti din adına taşımanız dinin başka rükünlerinde gösterdiğiniz bir eksiklik veya kompleks sebebi ile olabilir...

Taşıdığınız bu oranda bir hassasiyetin dinde yeri olmadığını bilmenizi isteriz...

Eğer orada tıbben bir mikrop olmadığı veya bunun bir zarar vermediği bilgisi sizi rahatlatıyorsa ne ala...

Ama siz bence oranın temiz olup olmadığı sorunundan önce, neden böyle bir meselenin sizde takıntı haline geldiği üzerinde yoğunlaşın.

İç dünyanızda bir temizlenme isteği veya geçmiş yaşantınızda size temizlikle alakalı bir eleştiri sebebi ile de bu tür bir tepki yoluna gitmiş olabilirsiniz...

Her ne sebeple olursa olsun, ibadet hayatınızın veya günlük hayatınızın zorlaşmasına müsaade etmeyin...

Bu tür takıntılar genelde kâmil insan olmanıza engel olmak için nefis ve şeytan tarafından kullanılmaktadır...

Ve unutmayın, Allah size şüpheyi tedbir almanız için vermiştir... Eğer şüphenizden şüphe ederseniz alacağınız hiçbir tedbir sizi rahatlatmayacaktır...

Çünkü siz sınırı aşmışsınızdır artık...şüphe edin...ama şüpheden şüphe etmeyin...