Etin kokuşmasının nedeni İsrailoğullarıdır, anlamında bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

“Etin kokuşmasının nedeni İsrailoğullarıdır.” (Buhari, Müslim)

- Bu hadis doğru mudur; eğer doğruysa mantıklı bir açıklaması olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu rivayet Buhari ve Müslim’de geçmektedir. (Buhârî, Enbiya 1, 25; Müslim, Radâ 63)

Bu konu şöyle yorumlanmıştır:

a) Kur'an-ı Kerim'in ifadesi ile İsrailoğulları (Tih çölünde dolaşırken) kendilerine gökten her gün bıldırcın kuşu ve kudret helvası yağardı. (Bakara, 2/57) İlahî emir gereği bunlardan sadece günlük ihtiyaçlarını alırlar, bir de cuma ile cumartesi günlerinin yiyeceklerini biriktirirlerdi. Ancak onlar onu hırs ve tamahkarlıkları nedeniyle depoladılar. Bu yasağı çiğnemenin cezası olarak depoladıkları etleri kokuştu. (bk. İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 10/110)

Demek ki hadiste insanlık tarihinde etin ilk kokuşmasına sebep olan İsrailoğulları olduğuna işaret edilmiştir.

b) Diğer bir yoruma göre, İsrailoğulları eti depolayarak onun kokuşmasına sebep oldular. Çünkü et depolanıp fazla beklemekten ötürü kokuşur. Hadiste buna işaret etmek üzere:

“Eğer İsrailoğulları eti depolamasalardı, daha sonraki insanlar onu depolamaz ve kokuşmasına sebep olmazlardı.” denilmiştir. (bk. İbn Hacer, a.y)

Buna göre hadiste “etin kokuşması depolarda bekletilmesinden ileri geldiğine, bu işi ilk yapanların ise İsrailoğulları olduğundan, bu teamülün ve dolayısıyla bu kokuşmanın müsebbibi onlar olduğuna" işaret edilmiştir.