Ermenileri Tehcir etmek ne demektir; bunun İslam’da yeri var mıdır?

Soru Detayı

- Ermenilerin tehcir edildiği ifade ediliyor. Tehcir nedir?
- Bunu zulüm olarak görenlere nasıl cevap verilebilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Tehcir, hicret kökünden gelir, “hicret ettirmek”, sürgün etmek, kovmak gibi manalara gelir.

- İslam hukukunda “tehcir/sürgün” de vardır.

“Allah ve Rasûlüne karşı savaşan ve yeryüzünde fesat çıkarmaya çalışanların cezası, ancak öldürülmeleri veya asılmaları, yahut ayak ve ellerinin çaprazlama kesilmesi ya da yeryüzünde başka bir yere sürgün edilmeleridir. Bu dünyada onlar için bir zillettir. Âhirette ise, onlar için büyük bir azap vardır. Ancak kendilerini yakalamanızdan önce tövbe edenler olursa, bilin ki, Allah, Gafûr'dur, Rahîm'dir, çok bağışlayan ve çok merhamet edendir." (Mâide, 5/33, 34)

mealindeki ayette, bu hükmün ifadesini görmek mümkündür.

- İslam tarihi boyunca “sürgün” cezası ara sıra uygulanmıştır.

- Ancak Ermeni tehcirinin tarihi yönünün, tamamen tarihi arşiv belgeleri ile ortaya konulmasına ihtiyaç vardır. Arşivler açılıp belgeler ortaya konulduktan sonra üzerinde bir değerlendirme yapılabilir. Genel kaideye göre bozgunculuk çıkaran, katliam yapanlar sürgün edilebilir.