Enerjisel boyutta bilinçaltı çalışmaları İslam’a göre nasıl yorumlanabilir?

Soru Detayı

- Kişiye tarot kartları vs seçtirmek yöntemiyle hangi pozisyondaki ya da hangi özellikteki kartı seçtiğine göre bilinçaltı koduna ulaşılabildiği söyleniyor, bu yöntem psikoterapi gibi lanse ediliyor.  Gelecekten haber vermeyen ama kişinin seçtiği objeye göre bir nevi bilinçaltındakileri okuduğunu iddia ediyor.
- Bu yöntemle ulaşıldığı iddia edilen bilgiler gayb olarak değerlendirilebilir mi?
- Bir de kişi, kendisinin yerine başkasına vekalet vererek o kişinin kendisinin bilinçaltı bilgilerine erişmek (yani o kişi vekalet veren kişi adına kart vs seçiyor ona göre çıkan maddelere göre vekalet veren kişinin bilinçaltı kodlarını çıkarıyor) ve bilinçaltı kodlarını şifalandırmak için bazı çalışmalar yapıldığı iddia ediliyor.
- Ben de böyle bir çalışmada bulunarak başka birinin bilinçaltıma girmesine izin verdim. Doğum tarihi ve ismimi de alarak bilinçaltı kodlarımı bu yöntemle önüme çıkardı. Daha sonra bu kodları şifalandırdığını yani bilinçaltı kodlarını temizlediğini söyledi. Bu kodların beni bir hayli tanımladığını düşündüğüm için o kişiye ve bu yönteme inandım.
- Dolayısıyla şirke mi girmiş oldum?
- Eğer çalışma gerçekse İslam’a aykırı yanı var mıdır, ruhun ayarlarıyla oynanması gibi düşünülebilir mi?
- Bu kapsamda aile dizimi çalışması da ruhun ayarlarını bozmak gibi düşünülebilir mi?
- Tedavi olmak da kaderimizi seçmek değil midir, bunu İslami delillerle biraz açabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuyu psikoloji ve psikiyatri bilim dallarında kariyer yapmış insanlara soracaksınız. Fayda veya zararını, gerçeklikle ilgisini onlardan öğreneceksiniz.

Yapılan eylem zararlı veya aldatmaca ise caiz değildir.

Tedaviye faydası oluyorsa ve kötü bir yan etkisi de bulunmuyorsa caiz olur.

Bu işin şirk koşmakla alakası yoktur.

Nas suresinde "Allah’a sığınmamız istenen vesvese" bilinçaltından gelir. Kişinin imanı, ibadetlerle güçlendikçe, hakikat bilgisi arttıkça bilinçaltı zararsız hale gelir, hatta bilince yenilikler, açılımlar sunar.