Enbiya suresi 87. ayete göre, Yunus peygamber Allah’ın kudretinden şüphe etmiş olmuyor mu?

Soru Detayı

- Enbiya 87. Ayetinde Yunus aleyhisselam için “en len nakdire: muktedir olamayacağımızı, güç yetiremeyeceğimizi sanmıştı” deniliyor.

- Bir peygamber Allah’ın kudretinden şüphe eder mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayette yer alan “En Len Nakdire”nin anlamı, güç yetirmek değil, sıkıştırmaktır.

“Kadere” kelimesinin bir anlamı da “dayyeke = daraltmak / sıkıştırmak”tır. Nitekim Rad suresinin 26. ayetinde -meal olarak- yer alan “Allah dilediği kimsenin rızkını bollaştırır, dilediği kimsenin rızkını ise daraltır.” ifadesinde “daraltır” sözcüğü “yakdiru” kelimesinin mealidir.

Şevkani, bu ayette yer alan “KADER / NAKDİR” fiilinin "sıkıştırmak" anlamında olduğu görüşünü alimlerin cumhuruna ait bir görüş olduğunu belirtmiştir. (bk. Şevkani, Fethu’l-Kadir, ilgili ayetin tefsiri)

Demek oluyor ki, bu ayette yer alan “nakdire” fiili kudret değil, daraltmak / sıkıştırmak anlamında kullanılmıştır. (krş. İbn Aşur, el-Meraği, ilgili ayetin tefsiri)

Buna göre, Yunus suresindeki ilgili ayetin meali şöyledir:

“Zünnûn’u da an. Hani o halkına kızmış, onlardan ayrılmış, sizim kendisini sıkıştırmayacağımızı sanmıştı.”

Bu manayı anlamak, bu makamda zorunludur.