Doğmadan önceki halimizi bilmiyoruz, öldükten sonra da ne olacağını bilemeyiz?

Tarih: 19.10.2016 - 00:26 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Doğum öncesi ve ölüm sonrası ile ilgili inanmayanlara aklı deliller sunabilir miyiz?
- Ölümden sonra sana ne olacak dendiğinde, “doğmadan önceki halimizi bilmiyoruz öldükten sonra da ne olacağını bilemeyiz” diyen ateiste ne cevap verilebilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Doğumdan önceki halimiz çok iyi bilinmektedir.

İlk insan ve ilk Peygamber Hz. Âdem’den beri bilinen bu durum, Kur'an’da da yaklaşık 15 asır önce belirtilmiştir. 

Modern bilimlerde ise, 2-3 yıldan beridir ilim adamları tarafından bu konu üzerinde ciddi araştırmalar yapılmış ve bilimsel metotlarla bu durum tespit edilmiştir.

Önce Kur'an-ı Hakim ne diyor; ona bakalım:

1)  O, sizi bir çamurdan yaratan, sonra size bir ecel, bir ömür süresi tayin edendir. Bir de O’nun nezdinde muayyen bir ecel vardır. Sonra, bir de kalkmış şüphe ediyorsunuz!” (Enam, 6/2)

2) “Sizi de Allah yerden bitki gibi bitirdi. (Nuh. 71/17)

- Bu iki ayetin verdiği bilgi şudur:

İnsanlar bitki gibi yerden inşa edilmiştir. Çünkü, yakın aslı olan meni / sperm, hayvan ve bitkilerden meydana gelmiştir. Hayvanlar da insanlar gibi bitkilerden inşa edildiğine göre, onların da uzak aslı bitkidir.

Buna göre, insanın yakın aslı olan meni “patates, mercimek, fasulye” gibi bitkisel gıdalardan yaratılmıştır. Demek ki insanın 1. uzak aslı bitkidir.

Bitkinin aslı ise, çamurdur / topraktır. O halde insanın 2. uzak aslı çamurdur / topraktır. Bu iki ayette bizim dünyaya gelmeden, hatta babamızın bünyesinde yer almadan önceki durumumuz çok net bir şekilde ortaya konulmuştur.

Bu günkü ilmi araştırmalar da elde ettikleri değişik teknolojik verilere bakarak Kur'an’ın dediğini tasdik ediyor.

3) “And olsun, biz insanı çamurun özünden yarattık. Sonra onu sağlam bir karargâhta nutfe (sperm) haline getirdik. Sonra nutfeyi alaka (rahim duvarına yapışan bir hücre) halinde yarattık, alakayı da mudga’dan (bir çiğnem et görünümünde bir cenin) halinde yarattık. Mudgayı da kemik halinde yarattık; kemiklere ise et giydirdik. Sonra da onu bambaşka bir yaratışla inşa ettik. Yaratıcıların en güzeli olan Allah'ın şânı ne yücedir!” (Muminun, 12-14)

- Burada, daha önceki ayetlerde ifade edilen insanın çamurdan / topraktan yaratıldığına dikkat çekildikten sonra, anne rahmindeki değişik safhalarda geçirdiği konumuna işaret edilmiştir.

İnsaflı ve müdekkik embriyoloji uzmanları Kur'an’ın yaklaşık 15 asır önce verdiği bu gizemli bilgi karşısında parmaklarını ısırıyorlar.

İşte iki örnek:

"Bir bilim adamı olarak, sadece kesin olarak gördüğüm şeylerle ilgilenebilirim. Embriyoloji ve gelişimsel biyolojiyi anlayabiliyorum. Kur'an'dan bana tercüme edilen kelimeleri de anlayabiliyorum... Eğer kendimi o çağa götürebilseydim, bugün bildiklerimle ve tanımlayabildiklerimle, o zaman tarif edilmiş olan şeyleri tanımlayamazdım. Öyleyse (Kur'an'da) yazılan her şeyde İlahi bir müdahale var demektir." (Prof. E. Marshall Johnson Thomas, Jefferson Üniversitesi'nde anatomi ve gelişimsel biyoloji profesörü, Scientists’ Comments on the Scientific Miracles in the Holy Quran)

"İnsanın gelişimi hakkında Kur'an'daki ifadelerin açıklanmasında yardımcı olmak benim için çok büyük bir zevk. Ben kesin olarak söylüyorum ki bu ifadeleri Hz. Muhammed (sav)'e Allah vermiştir, çünkü bu bilginin çoğu pek çok yüzyıl sonrasına kadar keşfedilmedi. Bu bana şunu kanıtlıyor ki, Hz. Muhammed (sav) Allah'ın elçisidir." (Prof. Keith L. Moore, Toronto Üniversitesi anatomi ve hücre biyolojisi profesörü, seçkin bir embriyolog ve pek çok tıp ders kitabının yazarı,Scientists’ Comments on the Scientific Miracles in the Holy Quran)

4) Bu konuda daha pek çok ayeti göstermek mümkündür. Konuyla ilgi geniş bilgiler sitemizde vardır.

Bu sebeple son olarak, hem doğumdan önce hem sonrasında insanların durumunu açıklayan, aynı zamanda ‘insanın nereden geldiği ve nereye gideceği’ne dair sorulara cevap veren ayetlerin meallerini yazmakla yetineceğiz:

“Ey insanlar! Eğer siz öldükten sonra dirilmekten şüphe ediyorsanız, bilin ki:
- Biz sizi ilkin topraktan, sonra bir nutfeden / spermden, sonra bir alaka’dan (rahim duvarına yapışan bir hücreden), sonra kısmen şekillenmiş, kısmen şekillenmemiş bir mudgadan (esas unsurlarıyla yaratılışı tamamlanmış, ama bütün azalarıyla henüz tamamlanmamış bir çiğnem et görünümünde bir ceninden) yarattık ki, kudretimizi size açıkça gösterelim.
- Dilediğimizi belli bir süreye kadar ana rahminde durdururuz.
- Sonra da sizi bir bebek olarak dünyaya çıkarırız.
- Sonra güç kuvvet kazanıncaya kadar sizi büyütürüz.
- İçinizden kimi henüz çocukken öldürülür, kimi de hayatın en düşkün biçimine götürülür. Öyle ki daha önce bildiği şeyleri bilmez hale gelir.
- Yeri de kupkuru görürsün, ama oraya biz su indirince çok geçmeden kıpırdanır, kabarır da gözü gönlü açan her güzel çiftten nice nebat bitirir.
- Bütün bunlar böyle cereyan etmektedir. Çünkü Allah hakkın, gerçeğin ta kendisidir ve çünkü ölüleri dirilten de O’dur. Her şeye hakkıyla kadir olan da O’dur.
- Ve şunu da bilin ki o kıyamet saati kesinlikle gelecek ve Allah kabirlerde olanları diriltecektir.”
(Hac,  22/5-7)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun