Dişleri küçülterek kaplamak, gusle engel olur mu?

Soru Detayı

- Dişlerimi estetik yaptırmayı düşünüyorum. Dişler kazınarak küçültülecek ve üzeri kalıcı yapay dişle kaplanacak. Caiz midir?
- Dişlerim güzel görünmüyor. Genç bir delikanlı olarak hoşuma gitmiyor. Amacım güzel görünmesi.
- Takma diş değil kalıcı olarak yapıştırılacak. Abdest almada gusül almada sıkıntı olur mu?
- Bu durumun sadece zevk için yapılmasıyla ihtiyaç için yapılması abdest ve gusül durumunu değiştirir mi?
- Sadece zevk için yapanın guslü geçersiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şekli, dizilişi vb. insanı fiziki veya psikolojik olarak rahatsız edecek kadar bozuk olan dişler düzeltilebilir ve bu düzeltme de zorunlu ise kaplama da yapılabilir.

Sırf zevk ve modaya uymak için yapılamaz, bunu Peygamberimiz (asm) yasaklamıştır. Ama buna rağmen sabit kaplama yapılırsa, abdeste ve gusle mani olmaz.