Görüntü amaçlı dişlerimi kaplatmak caiz mi?

Soru Detayı

- Ben Hanefi mezhebindenim. İki sene diş teli tedavisinden sonra doktorumun tavsiyesiyle öndeki 6 dişime kaplama yaptırdım. Gusülde abdestte ve namazda Şafii mezhebini taklit ediyorum.
- Fakat kaplanan dişlerin yanındaki dişler küçük kaldığı için onları da uygun şekilde kaplatmak istiyorum. Bu durumda görüntü amaçlı olduğu için Şafii mezhebini taklit etsem bile guslüm geçersiz mi olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dişlerin çirkin görünümü kişiyi rahatsız ediyorsa, bunu gidermenin tek yolu da kaplama yaptırmak ise, bu caiz olur.

Bu durumda da uygun ictihadları taklit etmek caizdir.