Devlet kurumunda, çalışmadığı halde fazla mesai ücreti alınması ve bu kişilerin dosyasını hazırlamak caiz midir?

Soru Detayı

- Sağlık Bakanlığına bağlı bir hastanede Veri H.K. İşletmeni olarak çalışıyorum. Çalıştığım bölümde bazı kısımlar riskli birim olarak kabul edildiğinden, çalışma süresine göre o kısımda çalışanlara fazla ücret (döner sermaye) ödenmektedir. Çalıştığım bölümün sorumlusu her ay riskli birimde çalışanları ve çalıştığı süreleri müsvedde olarak bana getirmekte, maaş muhasebe birimine göndermek için benden bilgisayar çıktını istemektedir.

- Aynı yerde çalışmam nedeniyle, verilen listedeki isimler ve çalışma sürelerinin gerçeğe uygun olmadığını çok açık görmekteyim, yani çalışma süreleri daha fazla gösterilmiş ve listede o yerde çalışmayan isimler de bulunmaktadır.

- Burada benim konumum ise, istenen evrakı yalnızca hazırlamak. Çalışma sürelerinin tesbiti veya değiştirme gibi bir görevim bulunmamaktadır.

- Bu durumda gerçeğe uygun olmayan bu listeyi yapmamın bir sakıncası var mıdır?

- Yapmam gereken nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Başınıza dayanamayacağınız bir kötülüğün gelme tehlikesi yoksa, önce o kişiyi uyarmanız gerekir. O kişi bundan vazgeçmezse, dürüst amirlere bilgi verip haksızlığın önlenmesi için üzerinize düşeni yapmış olursunuz.

Bu böyle devam edecekse siz yalnızca bilgisayar çıktısı almakla sorumlu olmazsınız.