Haram yayınlar yapan internet sitelerine sunucu hizmeti vermek caiz midir?

Soru Detayı
İnternet sitelerinin dosyaları bir bilgisayar üzerinden yayınlanıyor. Örneğin, bir kişi ya da kurum bir sunucu bilgisayar alıyor ve internet siteleri sahipleri de bu sunucu bilgisayardan belirli bir alan kiralıyor ve sitelerini yayınlıyorlar. Bu sunucu bilgisayar sahipleri de bu işlerden para kazanıyorlar. - Peki bu internet sitelerinin içeriğinden sunucu bilgisayar sahibi mesul müdür? - Örneğin haram yayınlar yapan internet sitesine, bilgisayar alanını kiraya veren sunucu sahibi mesul müdür?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her insan, kendi yaptğından sorumludur; ister hayırlı bir iş işlesin, isterse şer yolunu tutsun. İnsanın önünde, biri Allah'ın rızasına ve dolayısıyla cennete, diğeri ise Allah'a isyan içeren şer işlerin yapıldığı iki yol vardır. İnsana, tercihi sonucu yaptıklarının hesabını Allah soracaktır.

Bununla beraber İslâm dini, geçimin helâl ve meşru yollardan elde edilmesini emreder. Dinimizde haram kılınan şeylerin yapılması haram ve günah olduğu gibi, böyle şeylerin yapılmasına yardımcı ve aracı olunması ve bunlara rıza gösterilmesi de günahtır.

Bu itibarla, içki, kumar, müstehçenlik, porno gibi dinin haram kıldığı alanlarda yayın yapacağı ve toplumu ifsat edeceği bilinen kişi ya da firmaya internet sunucusunun kiraya verilmesi ve bu yolla gelir elde edilmesi caiz değildir.