Çöpe sıcak su dökene cin musallat olur mu?

Soru Detayı

- Çöpe bir bardak sıcak su doktum, sonra sıcak su dökünce cin musallat olur, diye duydum. Böyle bir şey olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her sıcak su dökmekten dolayı böyle bir şey olacak anlamına gelmez. Ancak delikler ve çöplükler de boş değil, canlılar ve cinler olabilir.

Nitekim, Abdullah b. Sercis (r.a)’ın anlattığına göre, “Rasülullah (asm), (Yeryüzündeki haşarat) deliklerine idrar yapmayı yasaklamıştır.” Bunun sebebi müfessirlerden Katade’ye: “Bu deliklere akıtmak niye mekruh kılındı?” diye sorulmuştu. O da şu cevabı verdi: “Bunların cinlere ait meskenler olduğu söyleniyordu.” (Ebu Dâvud, Tahâret, 16; Nesâi, Tahâret 30; Müsned, V, 82)

Ayrıca cinlerin, genellikle harabelerde, boş arazilerde, pis yerlerde, çöplüklerde ve kabristanlarda bulunduğuna dair rivayetler de vardır. (bk. Şibli, Cinlerin Esrarı s.256-257)

Bu nedenle dikkatli olmak gerekir. Buralarda yaşayan, görünen-görünmeyen canlılara zarar vermeyelim, zarar verecek şeyler yapmayalım. Çünkü onlara zarar veren kişilerin de hem maddi hem de manevi zarar görme ihtimali vardır.

Peygamberimiz (asm), cinlerden ve zararlı varlıklardan korunmak için maddi tedbirler yanında manevi olarak dua ile de tedbir almamızı ve

اَللّهُمَّ اِنّى اَعُوذُ بِكَ مِنَ الْخُبْثِ وَالْخَبَائِثِ
Allahümme innî eûzü bike mine'l-hubsi ve'l-habâis...
Erkek ve dişi bütün şeytanlardan
(zararlı her şeyden) sana sığınırım."

diye dua edilmesini tavsiye etmiştir. (bk. Buhârî, Vüdû', 9; Müslim, Hayz, 122, 123)

Müslüman, hem beden ve elbise temizliğine hem de gusül ve abdest temizliğine dikkat eder, dilini duaya alıştırır, şeytandan ve zararlı şeylerden Allah’a sığınır, her işinde besmele çeker, her zaman ve her yerde Allah’ın korumasında ve gözetiminde olduğunu bilir ve ona göre hareket eder..

Artık bundan sonra da tevekkül eder, rahatla hayatını geçirir, endişeye ve vesveseye kapılmaz.

Özetle söylemek gerekirse, hiçbir yer boş değildir ve hiçbir şey de boşa gitmiyor. Bu açıdan sadece soruda geçen konuda değil her konuda, örneğin, bastığımız yere, konuştuğumuz söze, duyduğumuz sese, baktığımız nesneye, düşündüğümüz manaya, tuttuğumuz alete, yediklerimize, içtiklerimize,.. dikkat edelim, helal ve haram konusunda hassas olalım, bedenimize-ruhumuza, dünyamıza-ahiretimize, maddi-manevi hiçbir varlığa zarar vermeyelim.

Bunun için de lehimize veya aleyhimize olacak her şeyi öğrenelim ve ona göre güzel bir hayat dokuyalım...