Üvey anne sorunumu nasıl çözerim?

Soru Detayı

- Üvey annem bana ayrımcılık, hakaret, küçük düşürme gibi aşağılayıcı davranışlar sergiliyor. Babam da yuva bozulmasın diye sessiz kalıyor.
- Hiçbir şeyden korkmuyorum ancak İslamda anne baba kesin bir dille saygı duyulması emredilmiş.
- Bu konuda yardımınıza ihityacım var, İslam çerçevesinde kalmak için ne yapmalıyım?
- Sinir kontrol sorunum var daha fazla sabredersem, cinnet dediğimiz sorun meydana gelir, fikrinizi bekliyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Üvey de olsa annenizdir, babanızın da eşidir. Bu özellikleri hiç unutmadan hareket etmek gerekir.

1. Sadece kendi görevlerinize odaklanın, yapmanız gereken olumlu hâl ve hareketleri yerine getirin. Başkasının yapması gereken şeylere odaklanmayın, gündeme getirmeyin ve düşünmeyin.

2. Asla kırıcı söz, hâl, tavır ve hareketlerde bulunmayın, yapacağınız şey zarar verecekse asla yapmayın.

3. Helal ve İslama uygun olan isteklerini yerine getirin, ama İslama aykırı olan hiçbir isteğine uymayın, fakat bir şey de söylemeyin, sessiz kalın.

4. Sizden gidecek mal, mülk gibi şeylere, size yapılan ayrımcılık, hakaret, küçük düşürme gibi tavır ve davranışlara asla üzülmeyin, karşılık vermeyin, başkasına da asla bahsetmeyin. Her şeyi bilen Allah var... Ona havale edin, ama onun için de dua ederek ve ıslahını dileyerek...

5. Unutmamak gerekir ki, o da insandır, hata eder, fakat biz her zaman hataya hata ile değil, iyilikle karşılık vereceğiz. Başka yolu yok...

6. Bize yapılanlara biz nasıl muamele edersek, Allah da kendisine karşı yaptıklarımıza öyle muamele eder...

7. Bunları yapamayacaksanız, zarar verme durumunuz olacaksa, başka bir yerde kalma imkanınız da varsa, bu durumu babanıza ve üvey annenize çok nazik ve güzel bir dil ile ifade ederek, kalplerini de incitmeden, kırmadan açıklayarak, ayrı bir yerde kalabilirsiniz.