Cenine kırk günlükken ruh üflenirse, daha önce kalp nasıl atar?

Soru Detayı

- Ruh, cenin 40 gün iken üflenir. Anne karnındaki bebeğe ruh üflenmedikten sonra kalp atışı mümkün değildir, değil mi?
- Anne karnında daha bir aylık değilken bile kalp atışı duyuluyor, deniyor, Halbuki ruh üflenmeden kalp atamaz.
- Ruh üflenmeden kalp nasıl atar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Canlılık ile ruhlu hayat, farklı şeylerdir. Bitkiler de canlıdır. Onlar da gelişir, büyük, farklılaşır. Ancak onlarda ruh yoktur. O vazife bir bakıma kanunlarla yerine getirilir.

Burada büyüme, gelişme ve farklılaşma kanunları görev alır.

Gerek hayvanlarda ve gerekse insanlarda ruh cenine gelmeden önce, yani cenin tek hücreli zigot halinde iken canlıdır. Hareket eder, büyür, gelişir, hücreler farklılaşarak görev bölümü yapılır. Yani bazı hücreler başı verirken, bazıları kalbi, bazıları ciğerleri meydana getirir. Bunların hepsi canlı ve hareketlidir.

Sonradan canlı bünyesine gelen ruh, bu canlı hayattaki organ ve dokulara âdeta bir orkestra şefi gibi kumanda eder. Bütün vücuttaki hücrelere kumandan olur, onların hareketlerini, Allah’ın emir ve iradesi ile tanzim eder, idare eder.

Mesela göz büyüme, gelişme, farklılaşma ve beslenme kanunlarına göre faaliyet gösterirken, görme fiilini sağlayan ruhtur. Yani, gören göz değil, ruhtur.

Aynı şekilde işiten kulak değil ruhtur.

Ama ruhun görebilmesi ve işitebilmesi için, gözün ve kulağın bulunması ve görme ve işitme kanunlarına göre çalışması gerekir.

Bir başka ifade ile onlarda hayat olması ve o hayat kanunları çerçevesinde canlılığın devam etmesi şarttır.

Buna göre, ruh üflenmeden önce nasıl ki ceninde hayat varsa, ruh çıktıktan sonra da cesette hayat kalır. Bu organdan organa değişir. Bazısında hayat, ölümden sonra yalnızca dakikalarla ifade edilebilecek kadar bir süre devam ederken, bazısında saatlerce sürebilir. Bu organlar bitkin düşüp duruncaya kadar görevlerini yapmaya devam eder.

Hatta günümüzde, böbrek, kalp ve başka organ nakillerinde olduğu gibi, insan organlarından bir çoğunu, hayatını muhafaza ederek insandan ayırmak, sonra da onu bir başka bedene nakletmek mümkün hale gelmiştir.

Demek ki, canlılık ve hayat ayrı şey, ruhun bulunması ise ayrı şeydir.

Kısaca özetlemek gerekirse, Ruh cenine kırk günden sonra üflenir, vefat etme vakti gelince de bedenden çıkar kabir hayatına gönderilir.

İlave bilgiler için tıklayınız:

Anne karnındaki bir bebeğe ruh ne zaman verilir?