Annesinin yediği haram limon suyu nedeniyle, kırbaları delen çocuk hikayesi gerçek mi?

Soru Detayı

“Bir çocuk milletin kırbasını delip su içiyormuş. Sebebi ise; annesi bu çocuğa hamile iken komşusunu ziyaret ediyor ve evdeki limonu görüp komşusundan habersiz delip içmesi imiş. daha sonra bu kadın, komşusundan helallik isteyince de çocuk kırbaları delip su içmeyi bırakıyormuş." (Büyük Dini Hikayeler, Osmanlı Yayınevi)
- Bu hikayenin aslı nedir?
- Böyle durumlar umumi midir yoksa hususi midir?
- Limonun delinmesi ile kırbanın delinmesi arasında nasıl bir bağlantı vardır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sahih kaynaklarda böyle bir bilgiye rastlayamadık.

Bu hikaye kalın bir hurafe gömleğini giymişe benziyor.

Böyle bir karşılaştırma, dinin ruhuna ve mantık ölçülerine uymamaktadır.