Cenaze namazında imamın önüne hatta tabutun önüne geçerek namaza duran kişinin namazı geçerli midir?

Soru Detayı

- Geçerli değilse ne yapması gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefilerin de arasında bulunduğu çoğunluk alimlere göre, cemaatle kılınan namazlarda imamın cemaatin önünde olması gereklidir. Buna göre, imamın ve cenazenin önüne geçerek namaz kılan kişinin kıldığı cenaze namazı geçerli olmaz. Ancak, diğer cemaat, şartlarına uyarak namazı kıldıkları için, farz olan cenaze namazı eda edilmiş olur. Namazı geçersiz olan kişi ise, arzu ederse tek başına namazı tekrar kılabilir. Buna imkan olmaması halinde ise bir şey yapması gerekmez. Nitekim, cenaze namazı farzı kifaye olduğu için diğer cemaatin kılmasıyla kendisinden de sorumluluk düşmüş olur.

Ayrıca, imamdan ve cenazeden ileride kılınan namazın mekruh olmakla birlikte geçerli olduğu şeklinde bir görüş de vardır ki bu görüşe göre, bu şekilde namaz kılan kişinin kıldığı cenaze namazı geçerli olup bir şey yapması gerekmez.