Abdestsiz kılınan namazları biliyorsam kaza etmem gerekir mi?

Soru Detayı

- Ben yurtta okurken bazı arkadaşlar abdestsiz bilerek namaz kıldırmış; böyle bir durumda arkadaki cemaatin bir sorumluluğu var mıdır, yani namazımızın kabul olmama durumu var mı?
- Hangi vaktin namazının abdestsiz kılındığını bilmiyorsam ne yapayım?
- Abdestsiz kılınan namazları biliyorsam kaza etmem gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, abdestsiz kılınan namazları biliyorsanız, kaza etmeniz gerekir.

Bir kimse kasten veya unutarak abdestsiz namaz kılar veya kıldırırsa, namazı batıldır (geçersizdir) ve namazını tekrar kılması gerekir. Bu şekilde kılınan bir namazın vakti çıkmamış ise iade edilmeli; vakti çıkmış ise kaza edilmelidir.

Buna göre, abdestsiz olarak namaz kıldıran kişi, bu durumdan cemaati haberdar eder ve namazlarını iade etmelerini söylerse, cemaat bu namazı vakti çıkmamış ise iade, çıkmışsa kaza eder.

Ancak imamın abdestsiz olduğunu bilmeyerek arkasında namaz kılan kişinin bu durumdan haberdar olmadıkça namazı geçerlidir.

Yine sonradan bunu öğrenen kişi, bu namazını kaza etmelidir.