Canlı civcivi yem yapmak helal mi?

Soru Detayı

- Yumurta fabrikalarında erkek civcivler canlı canlı et biçme makinelerinde öğütülüp ya tavuk yemi veya iç organları kafası bacakları nugget yapıyorlar veya bir şeylerini sosise katıyorlar diyorlar
- ya da süt fabrikaları inekleri süt sağma makinesine bağlayıp öylece sadece üretim amaçlı ineği çok yoruyorlar.
- biz bu ürünleri tüketerek yani yumurta süt nugget sosis herhangi bir mesuliyetimiz var mı?
- Helal mi bunlar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zararsız olan canlıların haksız yere öldürülmeleri uygun değildir.

Yumurta üretimine katkı sağlamadığı için sırf ekonomik gerekçelerle hasta ya da özürlü veya erkek olarak doğan civcivlerin öğütme makinesinde diri diri ezilerek, boğularak veya farklı şekilde itlaf edilmesi dinen caiz değildir.

Bir şekilde canlı biçimde öğütülmüş veya ezilmiş civcivlerin veya bunları içeren yiyeceklerin tüketilmesi helal değildir.

İneğin sağılmasında ineğe işkence edilmeksizin süt sağma makinesini kullanmakta bir sakınca yoktur.